Rõõmsaid ja ohutuid pühasid soovides...

Nii jõulude kui ka aastavahetuse ajal ei hüüa õnnetus tulles!

Pühademeeleolus kipuvad inimesed liiga tihti hooletuks muutuma ja ohutuse unustama. Tuletame meelde, kuidas pühad kõigile turvaliselt mööda saata.

Majast lahkudes peavad küünlad ja teised lahtise tule allikad olema kustunud. Küünlad tuleb asetada mittepõlevale alusele ning ohutusse kaugusesse süttivatest materjalidest. Ka koduloom, näiteks kass, võib lauale või riiulile hüpates küünla ümber ajada. Tuppa toodud kuusel, olgu see looduslik või plastmassist, soovitame kasutada ikka eelkõige elektriküünlaid. Samas tuleb kindlasti ka üle vaadata, kas elektriküünlad, jõulutuled ja juhtmed on terved ja töökorras ning vooluvõrk pole üle koormatud.

Küllalt palju õnnetusi juhtub jõulude ja aastavahetuse paiku ka sellepärast, et pliidile unustatud toit on süttinud. Seetõttu manitseb päästeamet inimesi mitte jätma jõulutoitu ahju või pliidile ilma järelvalveta.

Hädavajalik ning ka kohustuslik on igaühe kodudes kasutada suitsuandurit, sest see annab vastavalt seadistusele või mudelile tulekahjust häirekeskusele märku kümne sekundi jooksul.

Teine õnnetuste allikas jõulude ajal on ilutulestikud.

Pürotehnilise toote ostmisel ja kasutamisel tuleb tähelepanu pöörata järgnevatele nõuetele:

  • Pürotehnilist toodet osta ainult selleks vastavat luba omavast müügikohast. Ära osta tooteid turult või suvaliselt isikult tänaval;

  • Tooteid hoia kuivas, ohutus ja lastele kättesaamatus kohas;

  • Kontrolli enne toote kasutamist, et sellel poleks mehaanilisi vigastusi, vigastatud toode tagasta müüjale;

  • Vali toote kasutamiseks õige aeg ja koht, arvestades nii öörahu, ilmastikuolude kui toote ohutu kaugusega inimestest, hoonetest ja sõidukitest;

  • Ära kasuta tooteid alkoholijoobes;

  • Ära viska toodet tulekoldesse ega inimeste või loomade suunas;

  • Kasuta toodet üksnes kasutusjuhendis ettenähtud viisil (ohumaa, süütamise viis, vanusepiirang);

  • Ilutulestiku tegemisel ära hoia toodet käes ega kummardu selle kohale;

  • Kui toode ei rakendu, oota mõnda aega enne selle üles korjamist. Ära jäta sellist toodet vedelema ega viska prügikasti, vaid tagasta müüjale.

 

Igale tootele on märgitud, kui suur peab olema kaugus majadest inimestest, autodest jne, et selle kasutamine oleks ohutu. Mõnikord ei osata arvestada, et pulga otsas olevad raketid lendavad üles koos pulgaga. Kui need maasse kinni lüüa, siis plahvatab rakett maa peal. Pulgaga rakette soovitame lasta olenevalt raketi suurusest pudelist või torust.

Suurt raketti väikesest pudelist ei ole mõtet lasta, sest siis võib ise pikali kukkuda. Suure raketi puhul tuleks eelistada torust laskmist. Šampusepudel võib ümber kukkuda ja rakett hakata mööda maad kellegi poole lendama.

Kõige populaarsemad on klientide hulgas patarei laadsed tooted, kus on mitu lasku kokku ühendatud ja ühe süütamisega saab need kõik taevasse kõmmutada. Kuid nende toodete puhul tuleb jälgida, et patarei oleks toestatud ja see ei kukuks ümber. Loomulikult tuleb ka vaadata, kus ilutulestikku üles lasta.

 

Kolmas aastavahetuse õnnetuste liik pole seotud tulega, vaid alkoholi ning inimeste ülevoolava tuju ja tähelepanematusega: autoga sõites jälgi liiklusreegleid, tee- ja ilmastikuolusid ning arvesta võimalike ohtudega. Hoolitse selle eest, autoroolis oleks kaine juht. Jalakäijad peavad arvestama sellega, et nad oleksid pimedal ajal võimalikult hästi nähtavad, sest jalakäija näeb valgustamata teel sõidukit juba väga kaugelt, juht aga jalakäijat alles siis, kui temani on jäänud loetud sekundid.

 

Helkuriga jalakäija on näha tunduvalt kaugemale, mis teeb õnnetuse riski oluliselt väiksemaks– pimedal ajal on see jalakäijale alati parim abimees. Pimedatel teedel liikudes tasuks lisaks helkurile kanda ka erksavärvilisi riideid, helkurvesti või laternat. Eriti head on riietele kinnitatud helkurribad. Igal juhul tuleb sõidutee läheduses sportides või muidu lustides ettevaatlik olla. Samuti kui teed on lumised tasub jalakäijatele enne tee ületamist oodata, kuni auto on täielikult peatunud. Lumest puhastamata teedel pikeneb auto pidurdusmaa.

 

Et jõulukuu mööduks kõigile rahulikult ja turvaliselt, ootab politsei inimeste toetust ja mõistlikkust, sest igaüks saab iseenda ja teiste heaolule ning tervisele mõeldes palju ära teha.


Soovime kõigile rahulike ja ohutuid pühadeaega!